انتقال ژن و کشت بافت گیاهی

Bioengineered. Scientific experiment in a Molecular Biology Laboratory with Arabidopsis seedlings, DNA extraction sequence of plants.

کشت بافت گیاهی، کشت بذرها، اندام‌ها، ریزنمونه‌های گیاهی، بافت‌ها، سلول‌ها یا پروتوپلاست‌ها بر روی محیط‌های غذایی مصنوعی شیمیایی است که تحت شرایط استریل و کنترل‌شده از نظر نور، دما و رطوبت انجام می‌شود.

از این تکنیک به طور گسترده برای اهداف مختلف مانند کشت مریستم برای تکثیر گیاهان عاری از ویروس، کشت پروتوپلاست، کشت سوسپانسیون سلولی، کشت بافت و اندام، و کشت بساک یا گرده برای تولید گیاهان هاپلوئید استفاده می شود.

کشت بافت گیاهی کاربردهای گسترده ای در چندین زمینه دارد که به طور کلی در سه دسته تحقیقات پایه، مسائل زیست محیطی و کاربردهای تجاری طبقه بندی می شوند. تحقیقات پایه، مفاهیم فیزیولوژی را با در نظر گرفتن مسیرهای مولکولی در سلول های گیاهی پوشش می دهد، در حالی که کاربرد زیست محیطی، استراتژی های حفاظتی برای حفظ ژرم پلاسم های برتر را برای مدت طولانی تری پوشش می دهد. تحقیقات کنونی در کشت بافت گیاهی به شدت بر کاربردهای تجاری مانند بهبود محصول، تولید متابولیت ثانویه و استراتژی‌های مختلف برای انتقال ژنها به محصولات است. تولید تراریخته  ها و بیان پایدار آنها از طریق کشت بافت گیاهی که توسط چندین ابزار ژنتیکی انجام می‌شود، مهم‌ترین موضوعی است که امروزه مورد بحث قرار می‌گیرد. انتقال و بیان چنین ژن هایی باعث تولید گیاهان مقاوم به تنش های زنده و غیر زنده و یا بهبود تولید متابولیت های ثانویه در گیاه می شود.

خدمات تیم فوق العاده ما:

مشاوره و راه اندازی آزمایشگاه کشت بافت

کشت بافت گیاهی در چند دهه اخیر یک رشته علمی پررونق بوده است که در درازمدت، می تواند بازده مالی زیادی ایجاد کند. با این حال اولین قدم راه اندازی آزمایشگاه کشت بافت است!

بسیاری از شما ممکن است کنجکاو باشید که چگونه می توانید آزمایشگاه کشت بافت خود را راه اندازی کنید. الزامات آن چیست؟ چه تجهیزاتی باید داشته باشید؟ هنگام راه اندازی به چه نکاتی باید توجه شود؟ در اینجا به طور خلاصه سعی می کنیم این معما را حل کنیم!

گیاهان حاصل از کشت بافت بسیار یکنواخت هستند و می توانید هزاران گیاه با کیفیت بالا در مدت زمان نسبتاً کوتاهی تولید کنید. کسب و کارهای مختلف می توانند از روش های نوآورانه کشت بافت گیاهی سود ببرند.

همچنین، اگر به فکر راه اندازی یک مرکز کشت بافت برای اهداف تحقیقاتی یا تجاری در سطوح تولیدی کوچک تا بزرگ هستید، همیشه می توانید برای مشاوره و راهنمایی با تیم فوق العاده ما تماس [PF1] بگیرید! ما در طراحی و راه اندازی آزمایشگاه های کشت بافت گیاهی و اصلاح بذر تخصص داریم. ما برای کمک به شما آماده ایم!

در حال حاضر، اجازه دهید در مورد راه اندازی یک آزمایشگاه تجاری پایه صحبت کنیم.

الزامات آزمایشگاه کشت بافت

به منظور راه اندازی آزمایشگاه کشت بافت گیاهی، مهم است که مکان را با دقت انتخاب کنید. محیط استریل آزمایشگاه کشت بافت مستعد آلودگی از طریق دریچه های هوا است. شما باید سعی کنید آزمایشگاه نزدیک به تاسیساتی که با میکروارگانیسم ها (باکتری ها، قارچ ها و غیره) سر و کار دارد، نباشد. همچنین نباید در مجاورت آزمایشگاه های دیگر که حشرات را نگه داری می کنند باشد. نکته مهم دیگر این است که آزمایشگاه باید از محل نگهداری بذر و مواد گیاهی قدیمی دور باشد. با این حال، اگر نمی توانید از این موارد اجتناب کنید، باید اقدامات کنترلی بیشتری را برای دور نگه داشتن آزمایشگاه از آلودگی انجام دهید.

برای هر آزمایشگاه کشت بافت، ملزومات و امکانات اولیه زیر باید برای عملکرد مناسب در نظر گرفته شود:

اتاق قرنطینه

اتاق شستشو

اتاق آماده سازی محیط کشت

اتاق استریل

اتاق رشد

اتاق جمع آوری داده ها

اجازه دهید کمی عمیق تر نواحی مختلف آزمایشگاه کشت بافت گیاهی را بررسی کنیم!

اتاق قرنطینه

این منطقه برای جلوگیری از آلودگی ناشی از ما – انسان ها – ضروری است! این می تواند فقط در هنگام ورود به آزمایشگاه یا هر دو در ورود و خروج از آزمایشگاه وجود داشته باشد. این منطقه در درجه اول برای تعویض لباس و کفش شما است. باید کفش ها و روپوش آزمایشگاهی مجزا برای استفاده در آزمایشگاه وجود داشته باشد.

اتاق شستشو

برای شستن ریزنمونه ها یا سایر مواد گیاهی و تمام لوازم آزمایشگاهی که برای تهیه محیط کشت یا اندازه‌گیری مواد استفاده می‌کنید، به این اتاق نیاز دارید. این قسمت از سینک های بزرگ و لوله های تخلیه تشکیل شده است. دستگاه تولید آب مقطر در این ناحیه قرار دارد. بنابراین تمیز کردن اولیه برای از بین بردن میکروارگانیسم های موجود در سطح را تسهیل می کند.

اتاق آماده سازی محیط کشت

برای تهیه محیط کشت و نگهداری مواد شیمیایی و ظروف شیشه ای به این قسمت نیاز دارید. همچنین می توانید یک محل مجزا برای پخش محیط کشت درون ظروف کشت داشته باشید که به بخش آماده سازی محیط کشت و اتوکلاو دسترسی داشته باشد. نکته مهمی که باید بدانیم تجهیزاتی است که برای آماده سازی محیط کشت نیاز داریم که عبارتند از:

همزن مغناطیسی، ترازوهای آزمایشگاهی، پی اچ متر، Hot plate، بن ماری، یخچال با فریزر برای نگهداری محلول های استوک، هورمون های گیاهی و سایر مواد شیمیایی، سیستم تصفیه آب به همراه فضای ذخیره آب تصفیه شده، تجهیزات برای استریل کردن محیط کشت، ظروف شیشه ای، وسایل و لوازم مصرفی (اجاق گاز تحت فشار یا اتوکلاو برای راه اندازی آزمایشگاه های کوچک، بزرگ و متوسط).

آماده سازی محیط کشت یک مرحله حیاتی است و شما باید سیستمی را ایجاد کنید تا یک روال گام به گام برای آماده سازی محیط کشت و اندازه گیری دقیق مواد شیمیایی داشته باشید.

اتاق استریل

در شرایط ایده آل، یک اتاق جداگانه باید در کنار محل آماده سازی یا محل توزیع محیط کشت ایجاد شود. با این حال، برای انتقال ریزنمونه‌ها به محیط‌های حاوی محیط کشت، به این ناحیه نیاز دارید که شرایط کاملا استریل داشته باشد. بنابراین فعالیت های این اتاق عبارتند از:

انتقال ریزنمونه ها به محیط های رشد؛

واکشت ریز نمونه؛

تکثیر ریزنمونه و

انتقال شاخه های چندگانه به محیط کشت ریشه زایی

یکی از مهمترین نکات کلیدی برای این محل این است که همیشه باید جریان هوا با فشار مثبت وجود داشته باشد تا مطمئن شوید که هوا می‌تواند بدون بازگشت به داخل در جریان باشد.

نکته مهم دیگر برای شما این است که این قسمت را به گونه ای بسازید که تمام سطوح عاری از گرد و غبار و میکروارگانیسم ها باشد. شما باید همیشه این قسمت را به خوبی تمیز کنید.

برای انجام انتقال در این قسمت باید هود لامینار نصب کنید. این برای اطمینان از جریان ثابت هوای فیلتر شده عاری از باکتری است. همچنین برای جلوگیری از نشستن هوای فیلتر نشده و ذرات معلق بر روی سطح هنگام انتقال ریز نمونه به هود لامینار نیاز دارید. بنابراین این کار با وارد کردن هوا به داخل هود آرام از طریق فیلتر گرد و غبار و سپس عبور دادن آن از طریق فیلتر HEPA (فیلتر هوای ذرات با راندمان بالا) انجام می شود. این به عنوان یک واحد جریان شناخته می شود و شما دو نوع دارید:

واحد جریان عمودی: هوا از فیلتر HEPA به سمت پایین هدایت می شود.

واحد جریان افقی: هوا از فیلتر HEPA به سمت خارج هدایت می شود.

اتاقک رشد

پس از انتقال ریزنمونه ها و شاخه ها به محیط کشت، باید آنها را در شرایط ایده آل برای رشد و نمو موثر نگهداری کنید. این بدان معنی است که شما باید دما، رطوبت، گردش هوا، کیفیت نور و مدت زمان نور را کنترل کنید. باید بدانید که سیستم تصفیه آب و هوا و هوای خودکار برای تنظیم این شرایط در بهترین حالت قرار دارد.

این عوامل محیطی برای رشد سلول های گیاهی و تمایز آنها به شاخه ها و ریشه های سالم در مراحل بعدی مهم هستند. این شرایط برای هر گونه گیاهی متفاوت است. از این رو، باید مراقب ایجاد محیط رشد لازم برای رشد بهینه گیاهچه های کشت بافت باشید.

محل جمع آوری داده ها

توسعه پروتکل‌های کشت بافت برای گونه‌ها و واریته‌های مختلف گیاهی شامل آزمون و خطای زیادی است. شما ترکیبات مختلف محیط کشت و شرایط اتاق رشد را برای رشد بهینه ریزنمونه و گیاه آزمایش خواهید کرد. بنابراین، شما به این محل نیاز دارید تا شیوه های ثبت سوابق کارآمد برای انواع مختلف آزمایش های کشت بافت داشته باشید. از این رو، تهیه یک کامپیوتر رومیزی برای نوشتن گزارش و تجزیه و تحلیل داده ها ایده خوبی خواهد بود!

بنابراین با وجود این محل ها، می توان یک آزمایشگاه کشت بافت را به طور موثر با گردش کار مولد راه اندازی کرد. اگر در حال راه‌اندازی آزمایشگاهی برای تولید تجاری هستید، باید نه تنها بر روی گردش کار محصول، بلکه روی گردش کار افراد نیز تمرکز کنید. جدای از این، تحقیق و توسعه پروتکل های کشت بافت برای هر گونه گیاهی نیز نقش کلیدی در موفقیت کار و تولید کشت بافت گیاهی شما دارد.

امیدواریم این توضیحات مختصر برای بسیاری از شما مفید واقع شود! به بررسی این فضا برای مقالات آموزنده ادامه دهید!

در مقاله ای دیگر به تفصیل به این عوامل خواهیم پرداخت!

بهینه سازی پروتکل های کشت بافتی

متخصصین مجموعه ما آماده همکاری برای بهینه سازی پروتکل های کشت بافتی برای محصولات مختلف با اهداف تحقیقاتی، تجاری با سایر شرکت ها و موسسات است.

برگزاری دوره های  آموزشی تئوری و عملی کشت بافت و انتقال ژن گیاهی

متخصصین شرکت با همکاری اساتید داخلی و خارجی به نام برگزارکننده کارگاه های آموزشی برای مقاطع مختلف تحصیلی است.